NASZE ADRESY

 

Warszawa

ul. Krucza 6/14b
tel. 602 747 957
 

Płock

ul. Piłsudskiego 35
tel. 787 947 957
 

Łódź

ul. Kamińskiego 21
tel. 696 696 214

 

FIZJOTERAPIA

ZABIEGI OPERACYJNE

BLOG

Nasze współprace

Polityka prywatności

DLA PARTNERÓW

Kontakt w sprawie współpracy

Natalia Skibska 

mail: natalia.skibska@essedlazdrowia.pl

 

Dobrze jest co jakiś czas obejrzeć swoje ciało i dokładnie przyjrzeć się wszystkim znamionom. Jeśli coś nas zaniepokoi, warto udać się do lekarza specjalisty. Nieestetyczne zmiany często skłaniają nas do udania się do gabinetów medycyny estetycznej. Niesłusznie, ponieważ w pierwszej kolejności warto wybrać specjalistę dermatologa, który określi charakter zmian. Badanie znamion powinno być wykonywane regularnie przez doświadczonego dermatologa, ponieważ z pozoru niegroźnie wyglądające zmiany mogą przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych. Jeżeli nie zauważysz u siebie "podejrzanych" zmian to wystarczy kontrola u dermatologa raz na dwa lata. W przypadku, gdy znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka - masz jasną karnację i dużą ilość znamion, jesteś obciążony wywiadem rodzinny czy posiadasz znamiona atypowe to minimalnie jeden raz w roku, najlepiej jednak zrobić to dwa razy, przed wakacjami i jesienią.

 

 

III filary zdrowego biegacza

19 października 2022

III filary zdrowego biegacza

Zaczynając swoją przygodę z bieganiem mamy różne motywacje. Jedni pragną zrzucić kilka zbędnych kilogramów, drudzy chcą zmierzyć się z wyzwaniem przebiegnięcia zawodów, a dla wielu będzie to po prostu forma aktywnego spędzania czasu. Musimy jednak pamiętać, że bieganie angażuje wiele grup mięśniowych i jest sporym obciążeniem dla naszego układu ruchu z powodu przeciążeń jakie powstają w wyniku powtarzających się ruchów. Ponad 80% kontuzji u biegaczy wywołanych jest bez nagłego urazu, a wskutek wielu uderzeń podczas kontaktu z podłożem oraz angażowania naszych ścięgien i mięśni do ponownego wybicia.

07 listopada 2022
Fizjoterapia sportowa to szerokie pojęcie modelu pracy ze sportowcem. Całokształt działania nastawiony jest na wspomaganie treningu, poprawę regeneracji powysiłkowej oraz
04 listopada 2022
O ile o benefitach płynących z regularnej aktywności fizycznej nikogo nie trzeba przekonywać, to korzyści wynikające z regeneracji powysiłkowej są
19 października 2022
Dobrze jest co jakiś czas obejrzeć swoje ciało i dokładnie przyjrzeć się wszystkim znamionom. Jeśli coś nas zaniepokoi, warto udać

Autor artykułu

Fizjoterapeuta Tomasz Sienicki

Odpowiednio dobrana jednostka treningowa to podstawa, ale z pomocą przychodzą również narzędzia jakimi operuje fizjoterapeuta.Analiza postawy ciała, badanie funkcjonalne wykazujące które grupy mięśniowe są osłabione lub mało aktywne i wreszcie odpowiednio dobrane ćwiczenia uzupełniające poprawią naszą stabilizację, mobilność oraz siłę.

 

Postawa ciała u biegacza

 

Niestety złe nawyki posturalne z którymi mamy do czynienia na co dzień mogą przyczynić się do przybierania nieodpowiedniej sylwetki podczas treningu biegowego. Badanie wad postawy może nakierować nas wstępnie na czym będziemy się koncentrować podczas badania funkcjonalnego. Charakterystyczne ułożenie głowy oraz ramion do przodu (protrakcja), spłaszczenie fizjologicznej krzywizny kręgosłupa szyjnego (lordozy), lekkie zapadnięcie klatki piersiowej, pogłębienie kifozy piersiowej (sylwetka zgarbiona) – czyli niedbała postawa jaką przybiera bardzo dużo osób w dzisiejszych czasach z uwagi na prowadzony tryb życia.  Jak to się przekłada na bieganie? Zawodnik z taką postawą ze względu na pozycję klatki piersiowej nie będzie w odpowiedni sposób aktywował mięśni oddechowych (w tym przepony), a wiemy jak ważnym elementem biegania jest dobra wymiana gazowa. Wysunięcie barków i głowy do przodu zmienia punkt obciążenia ciała i skraca krok biegowy, ulec zmianie może również ergonomia naszego biegu.

 

FMS (Functional Movement System) - Analiza sprawności układu ruchu

 

To narzędzie którym posługujemy się przed dobraniem spersonalizowanego treningu uzupełniającego dla biegacza. Jest to specjalistyczne badanie który ma na celu wykazanie ograniczenia oraz asymetrii w naszym ciele. Zbiór 7 testów które jednocześnie są podstawowymi zadaniami ruchowymi. Pomogą one w obnażeniu dysbalansu mięśniowego, ograniczeń zakresu ruchu w poszczególnych stawach, braku kontroli mięśniowej oraz równowagi. Pacjent z każdego testu dostaje od 0 do 3 punktów. Im wyższy wynik tym lepiej dla badanego, jednak nie tylko o wynik tutaj chodzi. Każdy test wykonany nawet na 100% może ujawnić niewielkie braki jakie można skorygować w treningu uzupełniającym.

 

 

W skład FMS wchodzą:

 • Głęboki przysiad

 • Przeniesienie nogi nad poprzeczką

 • Przysiad w wykroku

 • Ocena ruchomości obręczy barkowych

 • Aktywne uniesienie wyprostowanej nogi

 • Ugięcie ramion w podporze (pompka)

 • Test stabilności rotacyjnej tułowia

 • FMS nie jest jedynym badaniem funkcjonalnym jakie możemy wykonać ale może w łatwy sposób poinformować nas na czym możemy się skupić podczas dalszego bardziej skrupulatnego badania ruchu.

 • Dodatkowe testy jakie wykonujemy to:

 • Badanie siły mięśniowej

 • Zakresu ruchomości stawów kończyn dolnych

 • Propriocepcji (czucia głębokiego) np. stanie jednonóż z zamkniętymi oczami

 • Przysiad na jednej nodze (różne warianty)

 

 

 

 


 

Zapraszamy na konsultacje dermatologiczne