kontakt@essedlazdrowia.pl

Ortopedia dziecięca Łódź
USG bioderek niemowląt

Konsultacje w zakresie ortopedii dziecięcej w ESSE dla zdrowia ŁÓDŹ to specjalność lek. Jakuba Jeża. Otacza on opieką najmłodszych pacjentów z wadami w obrębie narządu ruchu jak i po urazach. Dzięki doświadczeniu zdobytemu w Klinice Ortopedii Dziecięcej ICZMP w Łodzi każda wizyta przebiega w komfortowej dla dziecka atmosferze. Ortopeda udziela szczegółowych informacji na temat zdiagnozowanej dolegliwości oraz proponuje najlepszą metodę leczenia.

Poznaj naszego specjalistę 

USG stawów biodrowych niemowląt

USG stawów biodrowych niemowląt to jedne z pierwszych i zarazem bardzo ważnych badań, jakie musi przejść każdy nowonarodzony maluch. Zaleca się wykonać je między 6 a 12 tygodniem życiem. Jest to badanie w pełni bezpieczne dla dziecka i bezbolesne, zwykle trwa nie więcej niż kilkanaście minut, a uzyskany w jego trakcie obraz pozwala lekarzowi na diagnostykę i wykrycie m.in. dysplazji stawów biodrowych, czyli jednej z najpoważniejszych wrodzonych wad ortopedycznych.

 

Dlaczego warto wykonać to badanie? Utrasonograficzne badanie stawów biodrowych pozwala poznać wewnętrzny obraz struktury biodra, kości udowej i jej kieszeni, a dzięki temu wykryć na wczesnym etapie wszelkie nieprawidłowości. Warto dodać, że nie istnieją przeciwskazania do przeprowadzenia tego badania. 

 

Stan bioderek malucha oceniany jest według skali Grafa, w której wyróżniamy 4 typy stawów biodrowych:

Typ I – staw biodrowy prawidłowo ukształtowany
Typ II – staw biodrowy fizjologicznie niedojrzały i dysplastyczny bez decentracji głowy kości udowej w panewce
Typ III – staw biodrowy dysplastyczny z decentracją głowy kości udowej w panewce
Typ IV – zwichnięty staw biodrowy

 

Kiedy wykonać dodatkowe USG bioderek? Szczególnie ważne staje się to kiedy zauważymy:
- brak zdolności maluszka do poruszania udami w zewnętrzną stronę,
- niesymetryczne lub nienaturalne ułożenie nóg,
- wyraźnie widoczne fałdki pomiędzy pośladkami a udami układające się niesymetrycznie,
- różną długość lub budowę nóżek,
- słyszalne lub wyczuwalne przeskakiwanie w bioderkach,
- wyczuwalny opór podczas poruszania nóżkami dziecka.

 

W ESSE dla zdrowia Łódź wykonasz USG bioderek w dogodnym dla siebie terminie, bez długich kolejek i zbędnych stresów. Dysponujemy parkingiem, który umożliwia zaparkowanie samochodu tuż pod wejściem oraz podjazdem dla wózków, tak aby dotarcie do nas z dzieckiem nie stanowiło problemu. Posiadamy nowoczesny i dokładny sprzęt do badań USG, co przekłada się na trafność badania. Do badania USG bioderek nie trzeba się szczególnie przygotowywać. Na wizycie należy rozebrać dziecko, również z pieluchy i położyć je na leżance. Lekarz rozsmaruje na skórze nad biodrem specjalny żel, a następnie za pomocą sondy wykona badanie, przesuwając głowicę pod różnymi kątami. Wynik jest dostępny od razu i omawiany z rodzicem. 

 

usg stawów biodrowym ESSE Łódź
USG bioderek, ortopedia dziecięca Łódź
Jakub Jeż - ZnanyLekarz.pl