NASZE ADRESY

 

Warszawa

ul. Krucza 6/14b
tel. 602 747 957
 

Płock

ul. Piłsudskiego 35
tel. 787 947 957
 

Łódź

ul. Kamińskiego 21
tel. 696 696 214

 

FIZJOTERAPIA

ZABIEGI OPERACYJNE

BLOG

Nasze współprace

Polityka prywatności

DLA PARTNERÓW

Kontakt w sprawie współpracy

Natalia Skibska 

mail: natalia.skibska@essedlazdrowia.pl

 

Dobrze jest co jakiś czas obejrzeć swoje ciało i dokładnie przyjrzeć się wszystkim znamionom. Jeśli coś nas zaniepokoi, warto udać się do lekarza specjalisty. Nieestetyczne zmiany często skłaniają nas do udania się do gabinetów medycyny estetycznej. Niesłusznie, ponieważ w pierwszej kolejności warto wybrać specjalistę dermatologa, który określi charakter zmian. Badanie znamion powinno być wykonywane regularnie przez doświadczonego dermatologa, ponieważ z pozoru niegroźnie wyglądające zmiany mogą przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych. Jeżeli nie zauważysz u siebie "podejrzanych" zmian to wystarczy kontrola u dermatologa raz na dwa lata. W przypadku, gdy znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka - masz jasną karnację i dużą ilość znamion, jesteś obciążony wywiadem rodzinny czy posiadasz znamiona atypowe to minimalnie jeden raz w roku, najlepiej jednak zrobić to dwa razy, przed wakacjami i jesienią.

 

Zmiany skórne - czy należy się martwić?

13 października 2022

JAKIE ZNAMIONA POWINNY BUDZIĆ NIEPOKÓJ?

 

Nie wszystkie zmiany skórne są groźne, dlatego jeśli masz znamiona, które są mniejsze niż 5 mm, mają jednolity kolor, gładkie krawędzie i są symetryczne, nie musisz się obawiać. Znamiona te najczęściej pojawiają się w dzieciństwie, jednak  warto monitorować nawet te ,,właściwe''. Należy regularnie sprawdzać ich wygląd, a gdy tylko któreś z nich zacznie swędzieć, będzie leciała z niego krew, zmieni kształt, kolor bądź będzie bardziej wypukły należy reagować. 

 

Jedną z najpoważniejszych konsekwencji zaniedbania znamion skórnych jest czerniak, czyli choroba nowotworowa, która wywodzi się ze zdegenerowanych komórek barwnikowych wytwarzających melaninę, czyli melanocytów. Choroba ta może rozwijać się długo i niepostrzeżenie, dodatkowo nigdy nie wiadomo, która zmiana może przeobrazić się w zmianę złośliwą. Ważna jest profilaktyka i obserwowanie zmian skórnych, których wygląd bądź pojawienie się powinny być sygnałem alarmowym,  ponieważ wykryty we wczesnym stadium daje się całkowicie wyleczyć. Zmiana kształtu, koloru czy rozmiaru, a także zaczerwienie czy swędzenie znamienia są pierwszym objawem, który powinien niepokoić i skłonić do wizyty u dermatologa.

 

DERMATOSKOPOWE BADANIE ZNAMION

 

Dermatoskop to po prostu mikroskop powiększający oglądany obszar. Dermatoskopia jest nieinwazyjnym i bezbolesnym badaniem diagnostycznym. Pełni kluczową rolę w profilaktyce nowotworów skóry. 

 

Dermatolog podczas badania przygląda się znamionom określając ich cechy. Specjalista, korzystając z wielokrotnego powiększenia, może lepiej ocenić symetryczność, granice i kolorystykę. Co więcej, dermatolog, używając dermatoskopu określa obecność dodatkowych struktur (kropek, smug, wałeczków itp.). Badanie to pozwala wykryć zmiany nowotworowe, przede wszystkim czerniaka (złośliwy nowotwór skóry) na ich wczesnym etapie, gdy możliwe jest jeszcze całkowite wyleczenie. 

 

PROFILAKTYKA 

 

Profilaktyka jak zawsze odgrywa kluczową rolę. Warto więc pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem  UVA oraz UVB przez cały rok, nie tylko latem. Powinien być on aplikowany minimum na 30 minut przed wyjściem z domu na każdy obszar ciała, który zostanie narażony na działanie promieni słonecznych. 

zapraszamy na konsultacje dermatologiczne

07 listopada 2022
Fizjoterapia sportowa to szerokie pojęcie modelu pracy ze sportowcem. Całokształt działania nastawiony jest na wspomaganie treningu, poprawę regeneracji powysiłkowej oraz
04 listopada 2022
O ile o benefitach płynących z regularnej aktywności fizycznej nikogo nie trzeba przekonywać, to korzyści wynikające z regeneracji powysiłkowej są
19 października 2022
Dobrze jest co jakiś czas obejrzeć swoje ciało i dokładnie przyjrzeć się wszystkim znamionom. Jeśli coś nas zaniepokoi, warto udać